Podczas poszukiwania swojego wymarzonego urządzenia klimatyzacyjnego w pierwszej chwili większość osób skupia się na wyglądzie  bądź wielkości. Natomiast często spotykamy się  z oznaczeniami 2,5kW , 3,5kW czy 5kW czy nawet 7kW.  Najczęściej tyczy się to klimatyzacja split czy klimatyzacja ścienna. Więcej o tym tutaj.

I tutaj rodzą się pytania:

Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

Odpowiednio dobrana moc chłodnicza urządzenia typu split nie jest żadną wielką  zagadka , doświadczony instalator doradzi i dobierze urządzenie odpowiednie do danego mieszkania, domu czy biura bez najmniejszego problemu. W internecie, literaturze branżowej czy w katalogach danych producentów np. klimatyzacja Gree. znajdziemy informacje iż. dana moc klimatyzatora odpowiada do danego   metrażu mieszkania. Np. Gree Pular 3,5kW do metrażu 40m2. Jest to  szeroko stosowane obliczanie zapotrzebowania chłodniczego wśród firm, instalatorów do danego lokalu. 

Ale czy to wszystko co powinniśmy wziąć pod uwagę ? Czy to takie proste? Niestety nie zawsze. Taki system obliczania można przyjąć w wariancie gdzie jest to mieszkanie w ocieplonym bloku mieszkalnym z 3-4 oknami i wysokość pomieszczeń to max 3m. Nasłonecznienie i ekspozycja mieszkania ma również kluczowe znaczenie w wyborze mocy urządzenia do lokalu.  Zdarzają się takie mieszkania bądź biura gdzie w zimowe słoneczne dni przy minusowych temperaturach jest konieczność chłodzenia klimatyzacja.   Lokale o ekspozycji południowej bądź o dużych oknach czy przeszkleniach często potrzebują urządzenia o większej mocy. Tyczy się to również mieszkań w kamienicach gdzie niekiedy wysokość pomieszczeń sięga 4m i innych lokali o tzw. wysokich sufitach. Więc rodzi się pytanie jak dobrać odpowiedni sprzęt do danego lokalu. Instalatorzy i doradcy UNIVERSE KLIMA doradza  i odpowiedzą na pytania w temacie doboru klimatyzatora do mieszkania czy domu.

A co kiedy samodzielnie dobierzemy moc urządzenia i okaże się że jest ono za duże.

Czy większe na pewno znaczy lepiej?

Oczywiście 7 kW klimatyzacja split w 30 metrowym mieszkaniu będzie działać i chłodzić . Natomiast zużycie prądu w takim urządzeniu będzie znacznie  większe niż w przypadku dostosowania sprzętu pod dany lokal. Są to urządzenia o dużej mocy i uruchomienie sprężarki w jednostce zewnętrznej wygeneruje duży pobór energii elektrycznej. Wychłodzi dany lokal po czym się wyłączy i ta procedura będzie powtarzana wielokrotnie. Klimatyzacja dobrana odpowiednio do danego metrażu lokalu działa na podtrzymaniu i potrafi zejść z poborem prądu do bardzo małych wartości a my cięższym się przyjemnym chłodem w bardzo przyzwoitej cenie. W biurach i w miejscach pracy ważnym czynnikiem który wpływa na moc dobieranego sprzętu jeśli ilość osób przebywająca na stałe w obiekcie.

A więc o co najczęściej pytają klienci.

Jaka moc klimatyzatora do mieszkania 50m2?

W takim jak i innym przypadku ( Jaka moc na mieszkanie 100m2?)  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tego typu pytania , jest zbyt dużo czynników które na to wpływają.  Wykwalifikowany instalator doradzi i zaproponuje odpowiedni wariant tak aby urządzenie było wydajne i spełniało oczekiwania nabywcy, uzyskiwało jak najlepszy pobór prądu i cieszyło przez wiele lat. 

Montaż klimatyzacji

Klimatyzacja z montażem

Klimatyzacja z montażem kraków

Montaż klimatyzacji kraków

Klimatyzacja do domu

Klimatyzacja do mieszkania

Klima do domu

Instalacja klimatyzacji

Montaż klimatyzatora